Okresní dům a muzeum

Koncem května 1925 – 1927 zvítězil Jiří Kroha (český architekt, inženýr, malíř, sochař, scénograf a designér, pedagog, významný představitel české moderní meziválečné architektury a designu) ve veřejné soutěži na Okresní dům v Nových Benátkách. Vypsala ji tamější okresní správní komise, z předních architektů se jí zúčastnili ještě Kotěrovi žáci Jaroslav Kabeš a Václav Vejrych. Složitý stavební program obsahoval kanceláře okresní správy a sociální péče, zasedací síň okresního zastupitelstva, síně muzea a pošty, obchody, byty. Kroha se ho snažil vyjádřit složitou konfigurací budovy, z jejíhož půdorysu ve tvaru U vyrůstaly různé pravoúhlé i zakulacené objemy. Mladší verze Krohova projektu z roku 1926 vtiskla tomuto dramatickému celku klidnější a vyváženější ráz. Budova přesto vyznívá jako souhrn všech důležitých formálních nápadů z mladoboleslavské etapy architektovy kariéry.

Dodnes – již 88 let - Krohův Okresní dům funguje, i když ne úřadům a muzeu.

Od samého počátku v roce 1928 slouží podle původního záměru v přízemí na rohu domu pod terasou poště. V přízemí domu (místo projektované restaurace) je nyní lékárna (dříve obchod Tep - látky, galanterie, záclony, koberce – obchod látky a galanterie Strnad. Na místě dnešní prodejny zdravotní obuvi a potřeb byl dříve sklad obchodu TEP a krejčovství Šeps.

Dnes v prvním patře domu směrem na Husovo náměstí dlouhodobě působí tři stomatologické ordinace MUDr. Zdeny Cerhové, manželů MUDr. Závorových, (dříve kanceláře konstrukce Carborundum).

Od roku 2001 také ateliér sochařky Ireny Jůzové (dříve část krejčovského družstva Moděva).

Ve druhém patře domu je dnes laboratoř pro stomatologické ordinace a depozit uměleckých děl sochařky (původně výstavní místnost muzea v roce 1928, později také církev československá, farář Doubek, učebny ZŠ - chemie a fyzika a zkušebna Divadelního souboru Bazilišek benátský).

Zadní trakt domu proti škole patří bytům nájemníků.

Neujde pozornosti ani to, že bytová část Okresního domu není dostavěna, ačkoliv nejen J. Kroha, ale i soutěžící architekti řešili budovu na pozemku bývalého čp. 43 (dodnes nezastavěném). Stálo by za úvahu, zda by bylo možno Okresní dům dostavět, když plány nejen Krohovy, leží nevyužity v městském archivu.

V roce 2014 je slavnostně otevřena pro veřejnost v prvním patře domu s výhledem na zrenovované Husovo náměstí v místnosti s kulatým oknem permanentní Expozice Jiří Kroha a Výstavní síň pro jednoroční výstavy současného umění.

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
všechny akce
Dlouhodobá předpověď počasí
Panorama foto
Psi utulek
Ztráty a nálezy
Benátecký čtyřlístek
Benátecký čtyřlístek


Spolupracujeme
s partnerským
a informačním střediskem

Zlatý pruh Polabí


Jsme členy
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS)