Knižní novinky pro děti a mládež

Zlodějský tanec

27.6.2019 07:10

Máme tu opět letní prázdniny. Čekají na vás dva dlouhé měsíce dovolených, výletů, lenošení, her a zábavy. Ale nezapomeňte si přibalit s sebou do prázdninového batůžku také nějakou zajímavou knížku.

Z nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou z oddělení pro děti a mládež na letní prázdniny doporučujeme knihu „Zlodějský tanec“. Autorkou je Mary E. Pearson, americká spisovatelka literatury pro mládež. Napsala řadu úspěšných knih, ovšem proslavila se především bestsellerovou trilogií Kroniky pozůstalých.

Kniha „Zlodějský tanec“ je volným pokračováním již zmíněné série Kroniky pozůstalých. S novým příběhem se vracíme do starého světa několik let poté, co na trůn Vendy usedla nová královna, která je odhodlaná vše změnit. Na tajnou misi vyšle bývalou vyhlášenou zlodějku Kazi. Ta když narazí na nového vládce Ballengerovy říše Jase, rozhodne se chopit příležitosti. Oba jsou společně vrženi do vírů událostí, které nemohou ovlivnit…

Z nových knih můžeme nabídnout také např.: „Hravý průvodce Prahou“ (Iva Petřinová), „Kouzelní poníci“ (Sue Bentley), „Alchymistova šifra - Volání přízraku“ (Kevin Sands), „Cesta kolem světa za zvířaty“ (Brendan Kearney), „Můj první komiks – Avengers“ (Lee Black, Brian Clavinger), „Magnus Chase a bohové Ásgardu“ (Rick Riordan), Tajemství děsivého deníku (Vítězslav Welsch).

 

Catwoman

06.6.2019 14:29

V červnu bychom rádi doporučili knížku „Catwoman“ z pera bestsellerové autorky Sarah J. Maasové. Spisovatelka je známá především díky neutuchající fantazii, kterou promítá do svých ság, které jsou oblíbené téměř po celém světě - Dvůr trnů a růží či Skleněný trůn si oblíbily desetitisíce čtenářů.

Catwoman je další díl úspěšné série o mládí superhrdinů. Selina Kyleová se po dvou letech vrací do Gothamu, ovšem tentokrát jako Catwoman. Je čas zjistit, kolik životů tahle kočka vlastně má. Hraje nebezpečnou hru na kočku a myš, domlouvá zvláštní spojenectví, v noci se zaplétá s Batwingem a ve dne s pekelně krásným sousedem Luciusem Foxem. Přestože si myslí, že své minulosti unikla, šeredně se mýlí. Zvládne obětovat to, co je jejímu srdci nejbližší?

A z novinek od jiných autorů můžeme nabídnout tyto knihy: „Deník báječného kamaráda“ (Jeff Kinney), „Deník malého Minecrafťáka“ (Kid Cube), „Elvíra“ (Lucie Paulová), „Kamarádky kouzelných zvířátek - Ušmudlaná neplecha Olívie Ždibáčkové“ (Daisy Meadows), „Letopisy Podzemě – Gregor a zlověstné proroctví“ (Suzanne Collinsová), „Harry Potter: Pobertův plánek“ (Erin Pascalová).

 

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

06.5.2019 13:51

V květnu představujeme novou knihu „Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny“. Autorkou je britská spisovatelka J. K. Rowlingová, známá zejména díky sedmidílné řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi, jenž získala celosvětový úspěch včetně řady ocenění a nyní více než 500 milionů prodaných kopií. Fantastická zvířata otevírají druhou kapitolu vyprávění o kouzelnickém světě Harryho Pottera v éře, kdy byl nejobávanějším černokněžníkem Gellert Grindelwald.

Na konci prvního dílu série „Fantastická zvířata“ Kouzelnický kongres USA zajme s pomocí Mloka Scamandera Gellerta Grindelwalda, ale mocný černokněžník opět unikne. Děj knihy zavádí čtenáře do prostředí Paříže, v níž se dnes již světoznámý černokněžník snaží získat přízeň čistokrevných kouzelníků, s nimiž by vládl celému světu. Ve snaze překazit mu plány požádá Albus Brumbál Mloka o pomoc. Ten nemá tušení, jaké nebezpečí mu hrozí, a tak souhlasí. Bitva je na spadnutí a hrdinové jsou v napjatém kouzelnickém světě podrobeni těžké zkoušce lásky a loajality…

Z knižních novinek dále doporučujeme: „Anča a Pepík 5“ (Lucie Lomová), „Ohnivá krev“ (Elly Blake), „Armstrong - Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc“ (Torben Kuhlmann), „Hello Ruby“ (Linda Liukas), „Kolik morčat se vejde do letadla?“ (Laura Overdeck), „Zrada rodu Trnhoffů“ (Gareth P. Jones).

 

Velikananánský krokodýl

05.4.2019 11:19

Svět dětských knih je nesmírně bohatý na výjimečné příběhy, které v sobě snoubí hravost, vtip a nadsázku. Jednou z takových vzácných kousků je i kniha „Velikananánský krokodýl“. Jde o další milý příběh z dílny Roalda Dahla, kterého jinak většina zná díky jeho půvabné knize „Karlík a továrna na čokoládu“. Kniha je určen pro děti od 5 let. Ti dozajista ocení nádherné ilustrace Quentina Blakea.

Příběh se odehrává v Africe, kde si hoví jeden ohromně veliký krokodýl – odporná bestie a nejchamtivější krokodýl v celé řece.  A protože ho trápí ukrutný hlad a moc dobře ví, že největší lahůdkou je tlusťoučký, šťavnaťoučký malý dítě, vydá se na zdánlivě nevinnou procházku. Jeho tajné plány a chytroučké triky se ovšem snaží překazit několik zvířátek – hroch Bžoch, slon Bambalón, opička Hopaskok a pták Krásnopérák …

V nabídce nových knih z fondu Měk Benátky nad Jizerou pro děti a mládež je např. také: „O pejskovi a kočičce: jak slavili Velikonoce“ (Jana Uhlířová), „Dogman“ (Dav Pilkey), „Máme kostru ve skříni“ (Ondřej Müller), „Moře inkoustu a zlata – Mluvčí“ (Traci Chee), „Pátrání v sedle“ (Soray Nicholas).

 

Opak starostí

18.3.2019 16:03

V březnu bychom rádi představili knihu „Opak starostí“. Autorem je nizozemský dětský spisovatel Benny Lindelauf, který v knize zpracovává vzpomínky své babičky z konce 30. let 20. století. Kniha byla přeložena do několika světových jazyků a získala mnoho mezinárodních cen.

Příběh vypráví o rodině Boonových, jenž se pořád stěhuje. Rodina budoucího výrobce doutníků Tatiho je chudá, balancuje takřka na hranici přežití, zejména proto, že její hlava je věčný snílek, který žádný ze svých nápadů není schopný dotáhnout do zdárného konce. Řešením problémů, tedy podle jeho úsloví „opakem starostí“, je vždy nějaký jeho ztřeštěný podnikatelský záměr. Předtím to bylo železářství, pak hedvábí a teď doutníky.

Proto se rodina se stěhuje do domu, který leží až za Mourovatou Saharou na konci světa. Dům U Devíti otevřených náručí, jak ho Boonovi pojmenovali, byl zchátralý a stál osaměle daleko od všech stavení až na konci cesty u hřbitova. Každý se mu zdaleka vyhýbal. Kdo by taky chtěl bydlet v domě, který přinášel smůlu a byl opředený tajemnými příběhy? Boonovi však nevědí nic o podivné minulosti… Dočká se rodina konečně „opaku starostí“?

A z novinek od jiných autorů můžeme nabídnout tyto knihy: „101 věcí, které bychom měli vědět o fotbale“, „Jedeme do školy“ (Zuzana Pospíšilová), „Oheň“ (Julianna Baggott), „Dobrodružství v psím hotelu“ (Shelley Swanson Saterenová), „Druhé housle“ (Ilona Fišerová).

 

Lindbergh – dobrodružství létajícího myšáka

09.1.2019 10:45

Do tradiční rubriky Knižní novinky pro děti a mládež jsme tentokrát vybrali titul „Lindbergh – dobrodružství létajícího myšáka“. V nádherně ilustrované knize německého grafika Torbena Kuhlmanna se nejen dětští čtenáři seznamují s odvážným myšákem, který se snaží dostat do Ameriky, aby se znovu setkal se svými přáteli.

Malou myš čeká na začátku dvacátého století nelehký úkol. Dostat se z pochmurného přístavního města Hamburku až do Ameriky. Ale, jak se může malá myš dostat ze svého doupěte přes obrovský Atlantický oceán? Poletí.

Úžasný příběh statečného myšáka, který se přes všemožné i nemožné nástrahy myšího světa – od pastí na myši, kočky či sovy – pokusí vyřešit svůj problém jedinečným způsobem. Myšák studuje, kreslí, plánuje, hledá materiál a součástky, staví, zkouší, ale hlavně se nevzdává. Inspirující příběh pro ty, kteří mají odvahu žít své sny.

Dobrodružství je inspirované prvním sólovým nonstop přeletem Charlese Lindbergha přes Atlantik v roce 1927, popisuje hrdinovu statečnost a nezměrné úsilí.

Z nových knih můžeme nabídnout také např. „Apollónův pád – Zrádný labyrint“ (Rick Riordan), „Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 2“ (Elena Favilli), „Trable s tátou“ (Jana Klimentová), „Táta za všechny prachy“ (David Walliams), „Strašidla, kam se podíváš“ (Walt Disney), „Jak maminka vyprávěla o 20. století“ (Michaela Vetešková).

 

Největší přání

04.12.2018 09:00

V předvánočním čase bychom rádi doporučili knížku „Největší přání“, kterou napsala oceňovaná spisovatelka a logopedka Ester Stará. Úsporný text rozvíjí v bohatém ilustračním doprovodu přední slovenská výtvarnice Daniela Olejníková. Titul vznikl ve spolupráci s organizací Člověk v tísni s jasným záměrem — seznámit děti s vybranými globálními tématy.

Příběh modrého plyšového koníka začíná v asijské továrně plné rachotících strojů. Pod rukama smutné šičky zaměstnané daleko od domova si azurový plyšák poprvé uvědomuje svoji jedinečnost na pozadí sériovosti. Když na kontejnerové lodi přetékající zbožím pluje do Evropy, jeho toužebným přáním je, aby ho na konci cesty čekalo shledání s někým, koho potěší a kdo ho bude mít rád. Netuší, že v konzumním světě jsou úplně samozřejmá přání i těmi nejhůře uskutečnitelnými.

Čeští pedagogové příběh doplnili metodikou s odborně zpracovanými aktivitami navazujícími na etapy koníkova putování (program Varianty).

Z dalších knižních novinek uvádíme: „Alenčin sen, aneb, Jak funguje mozek?“ (Jerzy Vetulani), „Vánoce“ (Jitka Pastýříková), „Hilda a kamenný les“ (Luke Pearson), „Minecraft – Brána“ (Tracey Baptiste), „Polibek“ (Jacqueline Wilsonová).

 

Pomeranče v podprsence

05.11.2018 14:10

V listopadu bychom rádi představili knihu „Pomeranče v podprsence“. Titul napsala oblíbená česká spisovatelka Ivona Březinová. Autorka píše knihy pro děti a mládež všech věkových kategorií. Její texty zahrnují nejrůznější žánry od autorské pohádky, dívčích románů až po fantasy. Nevyhýbá se dokonce ani náročnějším tématům, jako je například drogová závislost, sociální diskriminace a onemocnění nejbližších.

Ivona Březinová za své publikace získala mnoho prestižních ocenění – Zlatá stuha, Suk – čteme všichni, Cena nakladatelství Albatros. V roce 2004 byla pasována na rytířku Řádu krásného slova.

Hlavním hrdinou knihy „Pomeranče v podprsence“ je Medard Koukol. Medard má dvě slabosti – chemii a spolužačku Markétu. Ve své utajené laboratoři zkoumá nejen chemické sloučeniny, ale taky svoje zamilované srdce. Zatímco v kádinkách a zkumavkách to tajemně bublá, v Medardově hlavě to přímo vře. Jak vyjít se starší sestrou? Jak se vyrovnat s maminčinou nemocí? A hlavně jak získat krásnou Markétu? Zdá se, že láska je tvrdší oříšek než chemická rovnice. A obzvlášť když se jmenujete Medard. Může se do kluka s tak trapným jménem vůbec někdo zamilovat?

Pro chvíle odpočinku můžeme z nových knih nabídnout např. „Bob a Bobek na návštěvě“ (Libor Adam), „Bubákov“ (Renata Petříčková), „Kroniky pozůstalých – Temná krása“ (Mary E. Pearsonová), „Lone Wolf Torgarské kobky“ (Joe Dever), „Kouzelné pověsti našich krajů“ (Michal Vaněček).

 

Nejhorší děti na světě 2

09.10.2018 13:59

Tento měsíc bychom si dovolili doporučit z nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou z oddělení pro děti a mládež titul „Nejhorší děti na světě 2“. Sbírku deseti strašliváckých historek, kterou napsal světoznámý britský šprýmař David Walliams a ilustrace nakreslil Tony Ross.

David Walliams je oceňovaný autor moderních pohádek (nejen) pro děti. Literární kritici jej často srovnávají s Roaldem Dahlem. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. V současnosti patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším autorům dětské literatury, jeho knihy byly přeloženy do více než padesáti jazyků a po celém světě se jich prodalo přes dvacet milionů.

V knize „Nejhorší děti na světě 2“ najdete nové příběhy o pěti nejpříšernějších holkách a pěti nejděsivějších klucích. Mimo jiné se seznámíte s hladovým miminem Hubertem, které svoje rodiče doslova vyjídá. Bude vám naskakovat husí kůže nad Hnusnou Hátou a její sbírkou havěti a žoužele, kterou znepříjemňuje život všem kolem sebe, a dokonce ty slizké tvory ředitelce školy vpašuje do spodního prádla...

A z novinek od jiných autorů můžeme nabídnout tyto knihy: „Franklinova létající knihovna“ (Jen Campbellová), „Griša – zkáza a naděje“ (Leigh Bardugo), „Harry Potter - Cesta dějinami čar a kouzel“ (J.K. Rowlingová), „Měsíční kroniky – Winter“ (Marissa Meyer), „Prašina“ (Vojtěch Matocha).

 

Prohnilé město

04.9.2018 10:02

V měsíci září představujeme novou knihu Prohnilé město z oceňované fantasy série Šest vran. Knihu napsala izraelsko-americká autorka Leigh Bardugo. Spisovatelka si jako dějiště pro svá literární díla vytvořila svůj vlastní fantasy svět, pro nějž jí bylo inspirací carské Rusko. Odehrávala se zde její úspěšná trilogie Griša a do stejného prostředí je zasazen i děj Šesti vran a Prohnilého města. Obě série se okamžitě po svém vydání staly bestsellerem.

Prohnilé město navazuje na první díl Šest vran. Bez prodlení se ocitnete v Ketterdamu, v centru dění, kdy je Inej unesena a skupina lidí kolem Kaze vymýšlejí strategii, aby ji zachránili. V temných ulicích zkorumpovaného Ketterdamu se však mezitím schyluje k válce. Nebezpečná smrtící droga jurda parem se tu stává předmětem boje o moc. Zkáza, kterou za sebou nechává, je děsivá. Obstojí Kazova prohnanost proti nepřátelům a zůstanou mu jeho lidé vůbec věrni? Pomstí se za zradu a zabrání rozšíření smrtící drogy, které by mělo nedozírné následky nejen pro griši, ale i pro celý svět?

Z dalších knižních novinek uvádíme: „Ve spárech džungle“ (Ivona Březinová), „Nejlepší prázdniny na světě“ (Jen Calonita), „Iskari“ (Kristen Ciccarelli), „Čí je to kostra?“ (Henri Cap), „4 vesmírné příběhy čtyřlístku“ (Jaroslav Němeček).

 

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
všechny akce
Dlouhodobá předpověď počasí
Panorama foto
Psi utulek
Mapový portál
Ztráty a nálezy
Benátecký čtyřlístek
Benátecký čtyřlístek


Spolupracujeme
s partnerským
a informačním střediskem

Zlatý pruh Polabí


Jsme členy
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS)