Knižní novinky pro dospělé

Byt v Paříži

27.6.2019 07:12

Vážení čtenáři,

pro první prázdninový měsíc jsme do této rubriky vybrali francouzský román „Byt v Paříži“. Autorem je Guillaume Musso (nar. 1974), který už v deseti letech prohlásil, že z něj jednou bude spisovatel. V devatenácti letech odjel na zkušenou do USA, kde prodával zmrzlinu. Zážitky z tohoto období ho později často inspirovaly v jeho literární tvorbě. Po návratu do Francie studoval a stal se profesorem ekonomie. Většina jeho knih byla zfilmována.

V napínavé knize „Byt v Paříži“,  ve které autor často uvádí kapitoly citátem, jako např. „Paříž je vždycky dobrý nápad“ (Audrey Hepburn), svede osud dohromady unavenou policistku Madeline a nevrlého amerického spisovatele. Nedopatřením si oba dva pronajmou stejný byt v předvánoční hektické Paříži. Původně si plánovali klid, samotu a relaxaci. A náhle jsou nuceni trávit nějaký čas společně. Byt má své zvláštní kouzlo, před pár lety patřil slavnému malíři, který po sobě zanechal tajemství v podobě cenných obrazů. Madeline a Gaspard začnou záhadu obrazů rozplétat – a jejich životy už nebudou jako dřív…

Také bychom chtěli nabídnout další novinky z fondu MěK Benátky nad Jizerou: „Grófka“ (Lenka Civade), „Čas krkavčích hodů“ (Tomáš Sterneck), „Láska pro samouky“ (Barbora Šťastná), „Čas psychopatů“ (Radkin Honzák), „Přiveď mě zpátky“ (B. A. Paris), „Ledový dech“ (Diana Gabaldon), „Dobrá matka“ (Sinéad Moriarty).

Krásný čas prázdnin!

 

Tanec s nepřítelem – Válečné tajemství mojí rodiny

06.6.2019 14:31

Vážení čtenáři,

v letošním roce jsme do knihovního fondu zařadili titul „Tanec s nepřítelem – Válečné tajemství mojí rodiny“. Autorem je Paul Glaser (nar. r. 1947 v nizozemském Maastrichtu), který pracoval jako manažer a ředitel několika vzdělávacích a zdravotnických institucí. V r. 2002 se Paul Glaser účastnil konference pro ředitele nemocnic v Krakově, kde nikdy předtím nebyl. S několika kolegy se tedy domluvili, že si po ukončení konference ještě prohlédnou město, podívají se do nedalekých solných dolů a navštíví Osvětim a Březinku. Paul cítil, že se návštěvě koncentračního tábora intuitivně brání, ale kolegové ho přemluvili. Při prohlídce tábora nemohli minout v jednom ze sálů obrovské množství kufrů. A zde se Paul vyděsil – vpředu stál hnědý kufr, který pochází z Nizozemska a je na něm jméno „Glaser“. Jméno, které je v jeho zemi dost vzácné. Kolegové si toho také všimli a okamžitě se ptali, zda tady za války byla Paulova rodina. Ten nechtěl na otázky reagovat, a tak jen řekl, že nemá tušení, komu kufr patřil. Obraz kufru měl však od té chvíle stále před očima a konečně se rozhodl odhalit tajemství své rodiny. Postupně nacházel další a další informace o svých příbuzných, hlavně o své tetě Roosje, jejíž životní příběh je až neuvěřitelný.

Z dalších novinek můžeme uvést např.: „Inspektor Prevít“ (František Niedl), „Máma“ (Táňa Keleová-Vasilková), „Prodloužená jízda“ (Václav Kopta), „Violka“ (Jaromíra Skočílková), „Absolutní miláček“ (Gabriel Tallent), „Clona“ (Samuel Bjork).

Přejeme příjemný začátek léta.

 

Ostrov kamélií

03.5.2019 09:23

Vážení čtenáři,

v těchto májových dnech si dovolíme z knižních novinek nabídnout romantický příběh „Ostrov kamélií“. Autorkou je Tabea Bachová, operní dramaturgyně, která se dnes věnuje pouze psaní. Vyrůstala v jižním Německu a ve Francii. V současné době žije s manželem v idylické vesnici ve Schwarzwaldu a často společně cestují do různých koutů světa. Dojmy z krásných míst jsou pro spisovatelku velkou inspirací pro její tvorbu.

V knížce „Ostrov kamélií“ se setkáváme se Sylvií, která žije spokojeně se svým mužem v luxusním bytě v Mnichově. Oba manželé jsou velmi pracovně vytížení, stále na cestách a na jednáních s obchodními partnery. Každý z nich má svou důležitou kariéru, ale také jsou zvyklí na vysoké finanční příjmy a určitou životní úroveň. Tak si svůj život vysnili již před lety, před začátkem jejich  manželství,  a Sylvie by měla být spokojená a šťastná. Vše se ale začne hroutit v den, kdy jí její manžel oznámí, že se stala dědičkou nějakého zapadlého zahradnictví v Bretani. A v tom samém okamžiku ji také ujistí, aby si s vyřízením dědictví nedělala starosti, on již pracuje na úspěšném prodeji. Sylvie je docela zaskočena informací o úmrtí tety, na kterou si pamatovala ze svého dětství. Na několik dní se nechá jednáním svého muže ukolébat, ale potom se věci dají do pohybu. A nic už nebude jako dřív…

Dále jsme do knihovního fondu zařadili např. „Smrt podle hvězd“ (Jan Bauer), „Hlas kukačky“ (Hana Marie Körnerová), „55+“ (Jiřina Tejkalová), „34 dní“ (Anita Waller), „Blázni a smrtelníci“ (Bernard Cornwell), „Na Leopardí skále“ (Wilbur Smith).

Krásné jaro!

 

05.4.2019 11:18

Vážení čtenáři,

v dubnu bychom chtěli v rubrice Knižní novinky uvést španělský román „Mise zapomnění“. Autorkou je María Dueñasová (nar. 1964), profesorka anglického jazyka a literatury na Univerzitě v Murcii. V průběhu své kariéry vyučovala také na univerzitách v USA. V r. 2009 si získala přízeň čtenářů i kritiky svým románem „Čas mezi šitím“. Také druhý román – „Mise zapomnění“ – se stal bestsellerem. Pojednává o univerzitní profesorce Blance Pereové, která po rozpadu manželství hledá nový smysl života a ze zoufalství se rozhodne pro stipendijní pobyt na malé univerzitě v Kalifornii. Její práce na zdánlivě nudném akademickém projektu, katalogizaci pozůstalosti krajana, profesora Andrése Fontany, který zesnul před desítkami let, ji nakonec velmi zaujme. Zároveň se díky spisům zapomenutého hispanisty seznámí s charismatickým americkým kolegou. Blanca se postupně zaplétá do sítě vztahů a skrytých tajemství. V knize se prolínají osudy všech tří protagonistů, v prostoru i čase, mezi Španělskem a Spojenými státy. Tento román je připomínkou, že vždy existuje naděje, druhá šance a nové začátky.

Z knižních novinek můžeme dále nabídnout např. „Sloni žijí do sta let“ (Miroslav Zikmund), „Baroni z Větrova“ (Jiří Hanibal), „Slupky minulosti“ (Jitka Prokšová), „Vzplanutí“ (Jiří Březina), „Okamžik pravdy“ (Steve Berry), „Piraňa“ (Clive Cussler).

Přejeme příjemné prožití svátků velikonočních.

 

Trojboj s draky – Tomáš Slavata, náhradní táta, triatlonista a filantrop

18.3.2019 16:06

V měsíci březnu bychom rádi z knižních novinek představili titul od Lenky Vrtiškové Nejezchlebové „Trojboj s draky – Tomáš Slavata, náhradní táta, triatlonista a filantrop“. Jedná se o skutečný příběh bývalého špičkového českého reprezentanta v terénním triatlonu. Život Tomáše Slavaty nikdy nebyl a není jednoduchý. V dětství se často choval jako kluk ulice, v jeho rodině panovaly velmi neutěšené poměry, zažil zanedbávání péče, ústrky, šikanu i násilí. Vyrostl v rodině bez otce, s matkou alkoholičkou. Ve škole na sebe chtěl upozornit za každou cenu, tak byl od první třídy samá poznámka. V osmi letech nečekaně pochválil Tomášův běžecký výkon úplně cizí člověk. Chlapce to inspirovalo natolik, že začal trénovat každý den. Třídní učitelka a tělocvikářka ve škole naštěstí brzy Tomáše odhadly zkušeným pedagogickým okem. Přesměrovaly chlapcovu hyperaktivitu na běžeckou dráhu. A zlobení skončilo. Tomáš si vždy dával vyšší a vyšší cíle, chtěl vyhrávat, chtěl si získat uznání, pochopení, podporu a lásku. Pochopení a podporu chtěl dopřát také dětem ze špatných rodinných a sociálních poměrů. Moc dobře věděl, co tyto děti potřebují. A tak bojoval nejen za sebe, ale také za své synovce, které si vzal do své péče z dětského domova. V kritických situacích vždy pomáhalo sportování. Dodnes musí statečný rytíř Tomáš bojovat s draky – venku i ve své hlavě. Někdy ho oslabují ozvěny dětství, jindy zase dozvuky proher a bezmoci posledních let… Přesto pokaždé vstane a bojuje dál.

V nabídce nových knih z fondu Měk Benátky nad Jizerou je např. také „Císařský kurýr Marie Terezie“ (Zdeněk Grmolec), „Znamení jednorožce“ (Hana Marie Körnerová), „Špatná dcera“ (Joy Fielding), „Když jsi odešel“ (John Marrs), „Píseň stínů“ (John Connolly).

Příjemný začátek jara!

 

Karneval paměťových buněk

21.2.2019 10:09

Vážení čtenáři,

jedno známé české přísloví říká, že humor je kořením života. Také německý teolog Wilhelm Bousset (1865-1920) prohlásil: „Humor je nejlepší náplast na rány života.“ Proto rádi sáhneme po knížkách, které jsou humorně laděny, jako např. novinka od oblíbeného moderátora, baviče a textaře Karla Šípa (nar. 1945) – „Karneval paměťových buněk“.

Jedná se drobné literární útvary, v nichž se autor zabývá řadou nejrůznějších témat se svým osobitým nadhledem. Vzpomíná na dětství, zamýšlí se nad uměním, státními svátky, logikou ustálených rčení… Knížku doplňují písňové texty a humorné ilustrace výtvarníka Jiřího Slívy.

Z dalších novinek v knihovním fondu MěK Benátky nad Jizerou nabízíme: „Jestli mi uvěříš“ (Katarína Gillerová), „Odložený život“ (Dita Krausová), „Uchem jehly“ (Zbigniew Czendlik), „Lovec myšlenek“ (Ken McClure), „Hodina pravdy“ (James Patterson), „Meč a Koruna“ (Sabine Ebertová) atd.

Krásné chvíle ve společnosti knih!

První republika

09.1.2019 10:48

Vážení čtenáři,

v loňském roce jsme si připomínali významné výročí – 100 let od vzniku Československé republiky.

Při této příležitosti byla vydána celá řada zajímavých knižních publikací – např. „Zrození republiky“ a „Zlomové osmičky“ od Františka Emmerta, „100x TGM“ od Pavla Kosatíka či „První republika“ od Jana A. Nováka. A právě u posledně jmenovaného titulu bychom se chtěli pozastavit. Knížka má podnázev „Zamlčená historie“ a autor se v ní zabývá otázkami a záhadami, které po sobě první republika zanechala. Dočteme se třeba o tajemství vražedné síly viru španělské chřipky, o záhadné smrti generála Milana Rastislava Štefánika, o obálce, která údajně obsahuje poslední slova Tomáše G. Masaryka, o zálibě Alfonse Muchy v mystice atd.

Jan A. Novák (1951), novinář a publicista se zaměřením na vědu, historii, záhady, vesmír, přírodu a technologie, je přesvědčen, že skutečná věda je velké dobrodružství poznání.

V knihovním fondu MěK Benátky nad Jizerou jsou i další nové knihy – „Sítě z pavučin“ (Táňa Keleová-Vasilková), „Karel Gott zůstal svůj“ (Michaela Remešová), „Díky za fíky“ (Halina Pawlowská), „Kořist“ (Wilbur Smith), „Lazar“ (Lars Kepler), „Nikdy nezapomenu“ (Michel Bussi).

Vážení čtenáři, do nového roku 2019 Vám přejeme pevné zdraví a hodně klidu a spokojenosti.

 

Chceš-li rozesmát pánaboha

04.12.2018 08:58

Tentokrát bychom rádi představili knížku Michaela Třeštíka „Chceš-li rozesmát pánaboha“. Michael Třeštík (1947) je původním vzděláním inženýr architekt a specialista na urbanistickou akustiku. Od r. 1989 pracuje jako výtvarný kritik, publicista a spisovatel. A od r. 1992 je také dramaturgem většiny filmů své ženy, dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Kromě prozaických knih napsal řadu publikací o výtvarném umění.

Slavný režisér Woody Allen kdysi prohlásil: „Chceš-li rozesmát pánaboha, řekni mu své plány“. Název knížky Michaela Třeštíka je velmi výstižný – autor v ní zachycuje na základě vyprávění, dopisů a zápisků životní příběh jeho rodičů. Nejedná se však „pouze“ o rodinnou kroniku nebo popis 20. století.  Čtenář zde nachází emoce, humor, dojetí, autentičnost. Je až neuvěřitelné, kolik toho může člověk za jeden život prožít…

Také bychom chtěli nabídnout další nové tituly z fondu MěK Benátky nad Jizerou – „Jak se dělá jazz“ (Vít Fiala), „Epištoly o elitách a lidu“ (Vlastimil Vondruška), „Střípky“ (Táňa Keleová-Vasilková), „Bláznivé pokušení“ (Jana Benková), „Zaslepení“ (Jorn Lier Horst), „Zmizení Nefertiti“ (Elizabeth Peters) atd.

Přejeme poklidné období adventní a krásné Vánoce.

 

Farmářova žena

05.11.2018 14:13

Vážení čtenáři,

k podzimnímu času a dlouhým večerům patří neodmyslitelně četba. Rádi bychom proto doporučili nové knižní tituly z fondu MěK Benátky nad Jizerou. Jednou z novinek je kniha „Farmářova žena“, kterou napsala Barbara Hannay, bývalá učitelka angličtiny, která si velmi oblíbila život na venkově v australském vnitrozemí. Její knížky jsou překládány do mnoha jazyků a dělají radost čtenářům po celém světě. „Farmářova žena“ jistě potěší především čtenářky, které mají v oblibě rodinné ságy z Austrálie. Tento román představuje tři generace Australanek – Stellu, Jackii a Alici. Pro každou z nich je život na farmě v pustině něčím jiným. Alice, která se na daleký venkov dostane až v roce 2015, chce začít nový život a netuší, že záhy po svém příjezdu díky své profesi pozná Drummondovu rodinu a jejich farmu. Také však nečekaně odhalí roky skrývané tajemství a nově objevená pravda roztočí kolotoč vášní a emocí…

Z dalších nových titulů uvádíme např. „Veselí“ (Radka Třeštíková), „Pád do tmy“ (Klára Janečková), „Prahu rdousí strach“ (Jan Bauer), „Austrálie země kontrastů“ (Leoš Šimánek), „Sama v černém lese“ (Cass Greenová), „Konkláve“ (Robert Harris).

Mnoho pěkných čtenářských zážitků!

 

Johana

09.10.2018 13:56

Vážení čtenáři,

tentokrát bychom chtěli z nových knih z fondu MěK Benátky nad Jizerou představit titul „Johana“. Na jeho tvorbě se podílely hned tři autorky – spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková (1974), violoncellistka a spisovatelka Zuzana Dostálová (1976) a novinářka a publicistka Alena Scheinostová (1977). Výsledkem jejich společného úsilí je román, který mapuje třicet let všedního života hlavní hrdinky Johany. Jedenáctiletá Johana žije se svou matkou v Praze na Vinohradech ve starém domě. Na otce si příliš nepamatuje. Dívka prožívá běžné dětské radosti i starosti. Velkou oporu má ve své babičce, která ji dokáže uklidnit i rozveselit. Po její smrti je pro Johanu život těžší. A čas letí, dívka dospívá, přichází rok 1989 a s ním nové vyhlídky a možnosti. Z Johany je dospělá žena, sní o budoucnosti, o lásce, o rodině, o setkání s otcem…

Z nových knih můžeme nabídnout také např. „Dědina“ (Petra Dvořáková), „Kam čert nemůže… nastrčí manžela“ (Alena Jakoubková), „Nenech to být“ (Harlan Coben), „Tatér z Osvětimi“ (Heather Morris),

„Prostá pravda“ (Jodi Picoultová).

Anglický dramatik a spisovatel Douglas Jerrold (1803–1857) řekl: „Kniha je požehnaný společník, celoživotní přítel.“

Pěkné chvíle ve společnosti knih!

 

Sezdány válkou

03.9.2018 08:40

Vážení čtenáři,

do tradiční rubriky Knižní novinky jsme tentokrát vybrali titul „Sezdány válkou“. Tento román napsala Soraya M. Lane, autorka z Nového Zélandu, která vystudovala práva, ale rozhodla se, že si splní svůj sen a bude psát. V současnosti tvoří historické a romantické knihy.

Příběh „Sezdány válkou“ pojednává o přátelství dívek, které se potkaly v Anglii v r. 1944, když se dobrovolně přihlásily do armády jako zdravotní sestry. Scarlet, Ellie a Lucy mají rozdílný společenský

původ, nebýt války, s největší pravděpodobností by se nikdy nesetkaly. Válečná vřava a přesvědčení, že je třeba každé pomocné ruky, spojí osudy těchto mladých žen dohromady. Zanedlouho je jasné, že jejich působiště bude ve Francii. Surovost válečného běsnění, obrovské útrapy raněných, nekončící fyzické a psychické vyčerpání dohání každou z nich až na úplnou hranici vlastních sil. Často se dívky musí spolehnout jedna na druhou a na vzájemné přátelství, aby přežily, aby mohly i nadále doufat ve šťastné setkání se svými blízkými.

Z nových titulů dále uvádíme např. „Dovolená s moderním fotrem“ (Dominik Landsman), „Jasnozřivost“ (Irena Obermannová), „Alyin dům“ (Leila Meachamová), „Clařino tajemství“ (Francoise Bourdin), „Stínová válka“ (Sean McFate).

Přejeme pohodové babí léto.

 

Hon na motýly

14.8.2018 09:55

Vážení čtenáři,

v měsíci srpnu představujeme novou knihu českého autora Jiřího Hanibala „Hon na motýly“. Jiří Hanibal (nar. 1929 v Táboře), spisovatel, scenárista a režisér, vystudoval filmovou režii na AMU v Praze a od r. 1960 pracoval ve Filmovém studiu Barrandov. Natočil pětadvacet celovečerních filmů. V r. 1975 vyšla jeho knižní prvotina a od té doby publikoval řadu románů, např. „Konec časů medových“, „Mrazné květy na skle“, „Velmož tří králů“ atd.

V knize „Hon na motýly“ vypráví o pětici žen ze současné Prahy. Dana, Ina, Markéta, Stáňa a Magda se znají léta, pravidelně se setkávají na tzv. babinci, aby si sdělily novinky, probraly své profesní úspěchy, módu, politiku i partnery. Ne vždy jsou však ochotné odkrýt těm druhým své skutečné prožitky či pocity, představit kamarádkám zcela své soukromí. Jsou přece mladé, vzdělané, úspěšné, bez finančních starostí, zkrátka svůj život mají pevně v rukou. A přece každá z těchto mladých žen má své „ale“, které si často nechce přiznat ani sama sobě. Roky utíkají, na vysokoškolská studia se už jen s úsměvem vzpomíná, přítelkyně jsou sebejisté a zajištěné dámy, které postupují výš a výš po stupíncích kariéry. Tak by přece měly být spokojené. Ve skrytu duše však každá stále hledá či čeká na vysněného motýla…

Do knihovního fondu MěK Benátky nad Jizerou byly zapsány i další knižní novinky, např. „S cejchem ďábla“ (Oldřiška Ciprová), „Labyrint pohybu“ (Pavel Kolář), „Dědicové země“ (Ildefonso Falcones), „Loutkář“ (Daniel Cole), „To mi zaplatíš“ (Lisa Jackson), „Zakázané ovoce“ (Jojo Moyes).

Přejeme příjemné prožití druhé poloviny prázdnin.

 

Hotýlek

01.7.2018 00:00

Vážení čtenáři,

pro první prázdninový měsíc jsme do rubriky Knižní novinky vybrali titul „Hotýlek“ od Aleny Mornštajnové. Tato autorka se narodila v r. 1963. Vystudovala anglický a český jazyk na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V r. 2013 vyšel její první román „Slepá mapa“ a zatím poslední knihou pro dospělé od této spisovatelky je „Hana“, která si „vede“ u čtenářů velmi dobře.

„Hotýlek“ byl poprvé vydán v r. 2015 a letos se dočkal dotisku. Ústřední  postavou románu je Václav Mánes, který přišel na svět v době nešťastných událostí roku 1942. Václav se narodil jako vnuk majitele prvorepublikového hotelu – či spíše hodinového hotýlku. A celý jeho život i životy jeho blízkých jsou nějakým způsobem spjaty právě s existencí a provozem hotelu v různých dobách. Jedná se o velmi poutavou knížku, ve které čtenář nachází radosti a strasti rozvětvené rodiny napříč desetiletími.

Pro chvíle odpočinku můžeme z nových knih nabídnout např. „3x Na horké stopě“ (Miroslav Macek),

„Anna Lucemburská“ (Hana Whitton), „Déšť“ (Sára Saudková), „Půlnoční linka“ (Lee Child), „Panský dům a jeho dcery“ (Anne Jacobsová), „Nepouštěj se mé ruky“ (Michel Bussi).

Krásné prázdniny!

 

Kouzelný náramek

04.6.2018 07:39

V měsíci červnu bychom rádi představili knihu „Kouzelný náramek“ od Violy Shipmanové. Jedná se o americkou prózu pro ženy.

Román vypráví o životě a vztazích tří generací – babičky, matky a dcery. Lolly je sedmdesát let, je velmi optimistická, snaží se rozveselit své okolí, každému nabídne pomoc, ale ji samotnou začíná zrazovat zdraví. A tak, když Lollyně dceři Arden zavolá kdosi z rodného městečka, že její matka bude potřebovat v blízké době dohled a péči, schází se rodina u Michiganského jezera. Arden se velmi stydí, že matku nenavštěvovala častěji. K tomu ještě vyjde najevo, jak je ve skutečnosti nešťastná i její dcera Lauren. Lolly je nadšená, že má nyní svou rodinu u sebe, jakmile je vhodná chvíle, vypráví příběhy z rodinné historie podle jednotlivých památečních přívěsků na svém náramku.

Tento dojemný román, který je plný emocí, může být pro někoho hodně naivní, ale určitě vzbuzuje zamyšlení nad vlastním životem a rodinnými vztahy.

Velkým překvapením v závěru knihy je, že autorem je ve skutečnosti muž. Viola Shipman je jméno jedné z babiček spisovatele. Právě jeho babičky a jejich vzpomínkové náramky byly inspirací pro sepsání této knihy.

Z knižních novinek z fondu MěK Benátky nad Jizerou dále uvádíme  např. „Bez duše“ (Martin Stručovský), „Ďábel v zrcadle“ (Juraj Červenák), „Jiná Gabriela Koukalová“ (Gabriela Koukalová), „Temné hlubiny“ (Robert Bryndza), „Co přetrvá věky“ (Nora Roberts).

Krásný začátek léta!

 

Sběrná kniha – Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem

10.5.2018 13:44

Vážení čtenáři,

na květen jsme do rubriky Knižní novinky vybrali titul „Sběrná kniha – Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem“.

Kniha je rozhovorem spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou. Není napsána narychlo – vznikala v letech 2013 – 2017. Oba aktéři si na povídání udělali čas a probrali Helenin život a práci poměrně detailně. Pro autora knihy není paní Helena neznámou režisérkou, znají se léta osobně. Helena Třeštíková ve svých časosběrných dokumentech zpřítomnila proměnu společenských poměrů i způsobu života jednotlivců. Jistě ani nemusíme připomínat její „Manželské etudy“, „René“, „Katka“ atd. Za svou filmovou tvorbu získala řadu ocenění. Pavel Kosatík přináší nejucelenější pohled na život Heleny Třeštíkové od jejího dětství do současnosti. Režisérka vypráví o vlastní rodině i o účinkujících, ale také o krátkém působení v politice, které sama považuje za svůj velký omyl. Některé otázky a odpovědi jsou v této knížce překvapivě osobní.

Z nových titulů dále uvádíme např. „Celej Franz!“ (Marta Davouze), „V zajetí Atlantiku“ (Inna Václavová), „Tržnice Wang Freres“ (Jan Cimický), „Dívky od Svaté Magdalény“ (V.S. Alexander), „Opravdově, šíleně, řecky“ (Mandy Baggot).

Hodně jarní pohody!

 

Marie Terezie – záhady a mystéria

01.3.2018 16:06

V roce 2017 uplynulo 300 let od narození Marie Terezie, arcivévodkyně rakouské, královny uherské a české, markraběnky moravské atd. Byla to jediná vládnoucí žena na českém trůně. Často bývá označována jako „císařovna Marie Terezie“, ale jako žena se nikdy nemohla stát vládnoucí císařovnou Svaté říše římské. Císařem byl v září 1745 zvolen její manžel František I. Štěpán Lotrinský, čímž se Marie Terezie stala císařskou manželkou.

U příležitosti výročí narození této významné vladařky bylo v loňském roce vydáno hned několik knižních titulů, mimo jiné také kniha „Marie Terezie – záhady a mystéria“ od Vladimíra Lišky, která byla zařazena do knihovního fondu MěK Benátky nad Jizerou. Přední český záhadolog, publicista a spisovatel Vladimír Liška (nar. 1955) v této knížce mapuje období působení jedné z nejvýznamnějších panovnických osobností 18. století a klíčové okamžiky její vlády v době vrcholného baroka, v čase církevního tmářství, kdy katolický klér, šlechta i poddaný lid věřili v existenci čarodějnictví, různých pověr a předsudků. Monarchie byla často poznamenávána válkami s pruským králem Friedrichem II. Velikým, území českých zemí se měnilo v důležité bojiště, ale zároveň tvořilo významnou hospodářskou základnu habsburské říše. Marie Terezie upevnila autoritu Habsburků a vždy za všech okolností hájila zájmy této dynastie. Dodnes je sporné, do jaké míry byla tato vladařka oblíbená v českých zemích. Její syn Josef II., císař Svaté říše římské, který prosadil řadu osvícenských reforem,

se na našem území těšil velké oblibě. Autor se v knize zamýšlí nad vládnutím Marie Terezie, nad jejím vztahem k církvi a náboženství, k osvícenství, ale také nad poměry v císařské rodině a sňatkovou politikou.

Z knižních novinek dále uvádíme: „Život ve stínu slavného hereckého rodu Steimarů“ (Julie Juhanová), „Konec léta“ (Anders De la Motte), „Krasojezdkyně“ (Jojo Moyesová), „Počátek“ (Dan Brown)…

Přejeme hodně pohody ve společnosti knih.

 

Vánoce po francouzsku

01.2.2018 16:21

Vážení čtenáři,

v únoru se v této rubrice vrátíme k tématu vánočních svátků – a to s titulem „Vánoce po francouzsku“. Autorkou je Fiona Valpy, která se v r. 2007 přestěhovala z Velké Británie do Francie, opustila svou kariéru v oblasti marketingu a nyní se věnuje psaní a vyučování jógy. K románové tvorbě ji inspirovali lidé a vína v kraji kolem Bordeaux.

Ve „Vánocích po francouzsku“ poznáváme mladou Evie, která si prošla v předchozím roce velkým zármutkem a následně také rozpadem manželství. Stále se nemůže odpoutat od smutné minulosti a pomyšlení na příchod Vánoc ji děsí. Proto ráda využije nabídku svých přátel v Anglii, aby odjela na nějaký čas do jejich domku na francouzském venkově. Evie opouští Anglii a doufá, že se konečně vzpamatuje a třeba se také zase vrátí ke své oblíbené činnosti – vaření a pečení podle úžasných receptů své babičky. Díky novým příjemným sousedům a kouzelnému prostředí si nakonec Vánoce najdou cestu i k Evie…

Tuto knížku ocení především čtenářky, které hledají na zimní večery klidné, pohodové čtení s nádechem romantiky, atmosférou francouzské kuchyně a hlavně – dobrým koncem.

Dále jsou z nových titulů v nabídce knihy: „Případy královského soudce Melichara“ (Jan Bauer), „Čistá láska“ (Jana Benková), „Jak zabít civilizaci“ (Benjamin Kuras), „Léto plné neskutečných věcí“ (Rowan Coleman), „Vyprahlá země“ (Mirja Hein) atd.

Pěkné čtenářské zážitky!

Povídky na tělo

04.1.2018 10:20

Vážení čtenáři,

jako letošní první knižní tip jsme z knižních novinek vybrali titul „Povídky na tělo“ od Martiny Formanové. Tato česká spisovatelka a scenáristka se narodila v r. 1966 v Brně. V r. 1999 se provdala za režiséra Miloše Formana. Mají spolu dva syny – dvojčata – Andrewa a Jamese. Rodina žije na lesní usedlosti v Connecticutu a přechodně také v bytě v New Yorku.

V celkem šestnácti povídkách nechává autorka čtenáře nahlédnout do nitra mužů i žen, zralých i mladých, smutných i veselých, zamilovaných i nešťastných. Většina hrdinů má svůj komplex a často se potvrzuje, že v jejich životě není nic jen černé nebo bílé. Čtenář vycítí, že právě tento příběh se může klidně odehrávat někde kolem nás.

V knihovním fondu MěK Benátky nad Jizerou jsou i další tituly od Martiny Formanové – např. „Ten sen“, „Snědla dětem sladkosti“, „Případ Pavlína“.

A z novinek od jiných autorů můžeme nabídnout tyto knihy: „Nové pohádky pro unavené rodiče“ (Michal Viewegh), „Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci“ (Halina Pawlowská), „Kořeny zla“ (Dominik Dán), „Hodná dcera“ (Karin Slaughter), „Poslední hodina“ (Jeffery Deaver), „Výhodný obchod“ (Nora Roberts) atd.

Vážení čtenáři, přejeme Vám klidný, úspěšný a šťastný rok 2018.

O květině

04.12.2017 14:33

Vážení čtenáři,

v prosinci jsme do této rubriky vybrali knížku Zuzany Maléřové – „O květině“.

Tato autorka se narodila v r. 1965 v Dolní Bečvě. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a již během studií získala Cenu literárního fondu za svou prvotinu „Život je kulatý“. Od r. 1990 působila sedm let jako tisková mluvčí činohry Národního divadla. Spolupracuje s Českou televizí a s Českým rozhlasem. Spoluautorem řady jejích knih je její manžel, fotograf Vlado Bohdan. Mají spolu dceru Alžbětu a syna Jeronýma.

Knížka „O květině“ má podnázev „Rozhlasový zpovědník“. Zuzana Maléřová přibližuje svým posluchačům v tichu noci či brzy ráno, a nyní také čtenářům, své myšlenky a prožitky, osudy známé i neznámé, radosti i smutky lidí, koloběh přírody. V literatuře i v rozhlasovém dialogu s posluchačem si našla svůj osobitý a nezaměnitelný styl. Její úvahy a příběhy mají vždy společný motiv – hledání citového porozumění, souznění a naslouchání. V knihovním fondu MěK Benátky nad Jizerou je tvorba této autorky zastoupena tituly „Viděla jsem jitro“, „Počítání času“, „Šťastná hodina“ atd.

Z dalších knižních novinek uvádíme: „100x TGM“ (Pavel Kosatík), „Dívčí válka“ (Oldřiška Ciprová), „Přítelkyně“ (Táňa Keleová-Vasilková), „Modrooký chlapec“ (Danielle Steel), „Hadrový panák“ (Daniel Cole), „Aréna“ (Simon Scarrow), „Selfies“ (Jussi Adler-Olsen).

Přejeme příjemný čas adventu a krásné Vánoce.

Zmizela v mlze

02.11.2017 09:01

Vážení čtenáři,

právě v tomto podzimním čase mnozí z nás rádi sáhnou po pěkné napínavé knížce. Dobrým tipem na čtení by mohl být nový titul „Zmizela v mlze“ od Michaely Klevisové (nar. 1976 v Praze), autorky, kterou jsme v této rubrice představili v srpnu 2015 v souvislosti s vydáním její detektivky „Ostrov šedých mnichů“. Michaela Klevisová vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od r. 1997 v tomto oboru pracuje. Je redaktorkou časopisu Cosmopolitan. Na svém tvůrčím kontě má pět detektivních románů a tři povídkové knížky o zvířatech a jejich majitelích.

V severské krimi v českém provedení „Zmizela v mlze“ se opět setkáváme s kriminalistou Josefem Bergmanem, který se rozhodl pro klidnou dovolenou v zapadlé vesničce v Norsku s cílem pouze rybařit, užívat si krásy okolní drsné přírody a utřídit si své osobní priority. Brzy po příjezdu je však okolnostmi vtažen do spletitého případu mrtvé ženy na břehu řeky. Instinkt zkušeného vyšetřovatele mu napovídá, že každý v ospalé vesničce cosi skrývá. A Bergman začíná tušit, že se i o dovolené bude

věnovat své profesi…

Z dalších nových knih uvádíme: „Uličnice“ (Jana Benková), „Moucha“ (Dominik Dán), „Vzpoura goliardů“ (Vlastimil Vondruška), „Z Kanady na Aljašku“ (Leoš Šimánek), „Africká mise“ (Robert Karjel), „Dopisy, které nikdo nečetl“ (Iona Grey), „Ostrov Entry“ (Peter May) atd.

Bohaté čtenářské zážitky!

Spálená křídla

02.10.2017 13:31

Teno měsíc bychom si dovolili doporučit z nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou titul od české autorky Karly Kubíkové - „Spálená křídla“. Tato spisovatelka žije ve středních Čechách, pracovala jako učitelka a vychovatelka. Léta si psala „do šuplíku“ novely, povídky a scénáře.

Rodinná sága „Spálená křídla“ vypráví životní příběh Anděly, která se narodila v r. 1909 a prožila dětství v bídě a hladu. 1. světová válka narušila vztahy mezi rodiči a v rodině si vybírala svou daň také v době svobodného Československa. Anděla se snaží odpoutat od každodenních starostí a tíhy své společenské vrstvy. A zdá se, že má štěstí, provdá se za staršího zámožného lékaře. Náhle žije v jiném světě, je zabezpečena, může zapomenout na neustálý nedostatek a hlad, který znala od dětství. Přesto není spokojená a od života očekává více. Vidina hereckých či pěveckých úspěchů u divadla je pro ni přednější než potřeby dětí, manžela a celé domácnosti. A roky letí dál a roztáčejí další kolo událostí – 2. světovou válku, poválečné změny ve společnosti i v rodině Anděly…

Dále byly do knihovního fondu zapsány novinky „Dobré duše“ (Irena Obermannová), „Smrt budějovického hejtmana“ (Tomáš Sterneck), „Helena v proudu času“ (Robert Rohál), „Lhostejné srdce“ (Patricia Cornwellová), „Sedmá pohroma“ (James Rollins) atd.

Přejeme pohodové chvíle ve společnosti knih.

Italské boty

04.9.2017 08:53

V září jsme do této rubriky vybrali z nových knih z fondu MěK Benátky nad Jizerou titul „Italské boty“ od švédského spisovatele Henninga Mankella (1948-2015). Tento autor působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Africe. Proslavil se svými detektivními romány s inspektorem Kurtem Wallanderem. Psal také prózu pro děti a divadelní hry. Čtenáři, kteří si oblíbili jeho detektivky, budou možná trochu překvapeni při četbě knížky „Italské boty“. Jedná se o psychologický román o dojemném osudu stárnoucího muže Fredrika Welina. Bývalý lékař žije zcela osamoceně na malém ostrově, cítí se ve svém životě ztracený a neustále ho pronásledují vzpomínky na profesní pochybení, které ukončilo jeho úspěšnou kariéru. Na ostrově po prarodičích takto přežívá několik let, až se jednoho dne objeví nečekaný návštěvník, který Fredrikovi obrátí jeho svět naruby.

Dále z nových knih uvádíme např. „Dobrá tak akorát“ (Barbora Šťastná), „Smrt na druhém břehu“ (Dominik Dán), „Za zavřenými dveřmi“ (B. A. Paris), „Nebudete se bát ničeho zlého“ (John Searles), „Poslední výročí“ (Liane Moriarty).

Krásné babí léto!

Marie a Magdalény

29.6.2017 12:59

Pro první prázdninový měsíc jsme  vybrali z nových knih titul „Marie a Magdalény“ od Lenky Horňákové-Civade (1971).

Tato spisovatelka a výtvarnice se narodila a vyrůstala v Prostějově, v Praze vystudovala VŠE. Po sametové revoluci začala cestovat, potkala svého budoucího manžela a usadila se na jihu Francie. Na pařížské Sorboně vystudovala výtvarné umění. Dnes bychom její kresby a olejomalby našli ve  sbírkách  v Evropě, USA a Austrálii. Z jejích knížek, které u nás vyšly, jmenujme např. „Provence jako sen“ a  „Lanýže“. Kniha „Marie a Magdalény“ byla napsána ve francouzštině (Lenka Horňáková-Civade ji také přeložila do češtiny) a námět je ryze český. Ve Francii získal tento román významné literární ocenění – Prix Renaudot. „Marie a Magdalény“ – to je příběh jedné rodiny, ve které všechny ženy potkává stejný osud. Ve víru událostí 20. století vyrůstají bez otce a jedna po druhé vypráví o svém životě, o lásce, o naději a o vnitřní síle. A také o Marii, matce, babičce a prababičce, která právě tu sílu a ženskou energii předává dalším generacím.

Pro letní čtení může z novinek přijít vhod „Guta Habsburská“ (Oldřiška Ciprová), „Případ podivného gombíku“ (Stanislav Češka), „Hledám tě“ (Zuzana Petráčková), „Hladový duch“ (Louise Pennyová), „Prokletý ráj“ (Margaret Way).

Přejeme příjemné prožití času prázdnin a dovolených.

Měsíční svit nad Paříží

01.6.2017 15:43

Na měsíc červen jsme do rubriky Knižní novinky vybrali titul „Měsíční svit nad Paříží“ od kanadské autorky Jennifer Robsonové, která píše historické romány pro ženy.

Jennifer Robsonová má doktorát z britských ekonomických a společenských dějin. Její otec, uznávaný historik, ji seznámil s historií první světové války.  Jennifer pracovala jako průvodkyně v Kanadském národním památníku bitvy u Vimy Ridge a setkala se s řadou veteránů první světové války.

V současné době žije s manželem a malými dětmi v kanadském Torontu.

„Měsíční svit nad Paříží“ je okouzlující milostný příběh z roku 1924. Do Paříže přijíždí na pozvání své volnomyšlenkářské tety osmadvacetiletá aristokratka Helena Montagu-Douglas-Parr, která prožila vážné onemocnění, ale také zrušení zasnoubení, což ji v Anglii ve vyšší společnosti uvádělo neustále do nepříjemných situací. Se svolením rodičů se Helena na rok odstěhuje a zapíše se do kurzu na pařížské výtvarné akademii. Oddechne si od pomluv a pokusí se splnit si svůj sen z dětství – stát se malířkou. Poválečná Paříž přináší Heleně neočekávané zážitky, setkání s lidmi ze světa ztracené generace, lásku, nový smysl života…

Z dalších nových knih ve fondu MěK Benátky nad Jizerou uvádíme např. „Případ dětinského dědice“ (Pavel Šoltész), „Manžel nikdy nespí“ (Alena Jakoubková), „Rudý kapitán“ (Dominik Dán), „Dej mi ty prachy“ (Iva Pekárková), „Tanec bohů“ (Nora Robertsová).

Hodně letní pohody ve společnosti knih!

Bláto a mršiny

09.5.2017 07:55

V květnu uvádíme v rubrice Knižní novinky anglickou detektivku „Bláto a mršiny“.  Autorkou je Ann Granger (nar. 1939). Tato spisovatelka vystudovala na Londýnské univerzitě moderní filologii, rok učila angličtinu ve Francii a potom začala působit v diplomatických službách jako konzulka v Jugoslávii, Československu a Rakousku. Provdala se za svého kolegu a odjela s ním do Zambie a Německa. Dnes žije nedaleko Oxfordu, kam také často umísťuje děje svých knížek. Nejprve psala historické romány. V r. 1991 vydala svou první detektivku. V současnosti má tato autorka na svém tvůrčím kontě asi dvacet detektivek a více než deset historických románů. Její knihy jsou překládány do mnoha jazyků. „Bláto a mršiny“ -  tak si sám pro sebe charakterizoval místo opuštěné staré farmy na anglickém venkově Lucas Burton, dnes bohatý obchodník, který ve svém podnikání používal ne vždy poctivé způsoby. Nyní dostal výhodnou nabídku, ale podmínky obchodu se mají sjednat na tomto nehostinném místě. Když Lucas dorazí na osiřelý statek, prožije obrovský šok – ve chlévě nachází tělo mrtvé dívky. Zpanikaří a pokouší se z místa duchů co nejrychleji a bez svědků zmizet…

Do fondu MěK Benátky nad Jizerou byly zapsány i další novinky, např. „Blanický rytíř“ (Jan Cimický),

„Narodily se, aby přežily“ (Wendy Holden), „Záhada zlatodolu“ (Zuzana Koubková), „Slzy otců“ (Eva Bacigalová), „Dívka v ledu“ (Robert Bryndza), „Aféry privilegovaných“ (Nora Roberts).

Příjemné májové dny!

Poprask v sýrové uličce

03.4.2017 13:02

Pro  měsíc duben jsme do rubriky Knižní novinky zařadili titul „Poprask v sýrové uličce“ od Roberta Fulghuma. Tento americký autor se narodil v r. 1937 a jde o člověka mnoha povolání a schopností. Má několik vysokoškolských diplomů, ale mluví o sobě jako o samoukovi, jehož všemu naučila až škola života. Hodně cestoval a vystřídal mnoho profesí. Působil jako pastor, filosof, učitel, zpěvák, kovboj na statku, barman… Prohlásil, že nechtěl být spisovatelem, že je to něco, co přišlo, když mu bylo padesát let. Robert Fulghum má čtyři děti. V současné době žije se svojí manželkou střídavě v Seattlu, na řeckém ostrově Kréta nebo na samotě v horách v Utahu.

Jeho první kniha – „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“ – byla vydána v roce 1988 a okamžitě zajistila svému tvůrci světový ohlas. Také musíme zmínit, že si Robert Fulghum velmi oblíbil Českou republiku a pravidelně se k nám vrací, např. jako host knižních veletrhů.

„Poprask v sýrové uličce“ je sbírka esejů, které čtenáře pobaví, dojmou a ukáží na krásu každodenního života.

Z dalších nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou můžeme nabídnout také „Neznámí hrdinové“ (Pavel Taussig), „Až smrt bude mou paní“ (Jan Bauer), „Dopis do ticha“ (Zdeněk Hanka), „Zasluhuje smrt“ (Lisa Jackson), „Řeka času“ (Beverly Swerling).

Příjemné prožití svátků jara!

Ledové objetí

01.3.2017 14:13

Na měsíc březen jsme z nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou vybrali titul „Ledové objetí“. Autorkou je Paullina Simonsová, která se u nás do povědomí čtenářů dostala svou sérií románů „Taťána a Alexandr“. Tato spisovatelka se narodila v r. 1963 v Leningradě. V deseti letech s rodiči emigrovala do USA. Studovala v New Yorku, Kansasu a Velké Británii. Pracovala jako finanční novinářka v Londýně a poté jako produkční televizní společnosti v New Yorku. Nyní žije v Texasu.

„Ledové objetí“ vypráví o čtyřech studentech univerzity v New Hampshiru, kteří si společně užívají vysokoškolská léta, tráví dohromady volný čas, studují, sportují, jsou zamilovaní. Navenek působí jako bezstarostní mladí lidé z dobrých rodin s výhledem na skvělou budoucnost. Tato idyla se zhroutí ve chvíli, kdy je na pozemku školy ve sněhových závějích nalezeno nahé tělo jedné z dívek. Detektiv Spencer O´Malley tuší, že přátelé mají svá tajemství…

Dále uvádíme z nových knížek např. „Vězeň na Křivoklátě“ (Josef Svátek), „Božena Česká“ (Hana Whitton), „Macocha“ (Petra Hůlová), „Přímý zásah“ (James Patterson), „Vášeň a strach“ (Nora Roberts).

Francouzský spisovatel Victor Hugo (1802-1885) řekl: „Knihy jsou klidní a spolehliví přátelé.“

Hodně pohody ve společnosti knih!

Útěk do samoty

02.2.2017 09:16

V únoru si dovolíme nabídnout z knižních novinek román Nicholase Sparkse „Útěk do samoty“. Nicholas Sparks (nar. 1965) patří v současné době k nejúspěšnějším americkým spisovatelům. Žije s manželkou a pěti dětmi v New Bernu v Severní Karolíně, kde se také často odehrává děj jeho knih. Některé jeho romány byly zfilmovány (např. „Vzkaz v láhvi“, „Noci v Rodanthe“ atd.). V jeho tvorbě, která většinou působí jako romantická literatura, jsou hlavními tématy láska, křesťanství, tragédie a osud. Hrdinové příběhů se však často happy endu nedočkají.

„Útěk do samoty“ je o mladé učitelce Denise, která žije jen pro svého malého synka. Pětiletý Kyle vyžaduje zvláštní péči, protože má velké problémy s řečí. Odborníci nad jeho poruchou krčí rameny a Denisa, která syna vychovává sama, obětuje všechen svůj čas a energii dítěti. V této situaci se mladá matka rozhodne, že se odstěhují z Atlanty do malého města, kde po rodičích zdědila starý dům se zahradou. Nové prostředí jim vyhovuje. Je tu klid a menší výdaje na živobytí. Jednoho dne za velké bouřky dostane Denisino auto smyk a vůz havaruje. Denisa je zraněná a malý Kyle zmizí. Naštěstí touto cestou projíždí dobrovolný hasič Taylor McAden, který ihned spouští záchrannou akci…

Z nových knih máme v nabídce také např.: „Jitka Zelenohorská – Ujel mi vlak“ (Jindra Svitáková), „Tohle nevyžehlíš“ (Blanka Svobodová), „Štvanice“ (James Rollins), „Já jsem smrt“ (Chris Carter), „Osudová Sisi“ (Jean des Cars).

Příjemné chvíle ve společnosti knih!

Casa Grande

09.1.2017 10:06

Na měsíc leden jsme do této rubriky vybrali z nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou titul „Casa Grande“ od americké spisovatelky Jude Deveraux. Tato autorka (nar. 1947), vlastním jménem Jude Gilliam White, pochází z Kentucky. Vystudovala a získala titul bakaláře umění. Působila jako učitelka na základní škole, poté se začala věnovat literární tvorbě. Její první kniha byla publikována v roce 1977. Dnes je Jude Deveraux považována za jednu z nejlepších autorek romantické, hlavně historické literatury. V současné době má na svém kontě přes padesát příběhů přeložených do více než třiceti jazyků.
Děj románu „Casa Grande“ se začíná odvíjet v r. 1935 a vypráví o mladé talentované studentce výtvarného umění Lauře Taylorové, která právě plánuje výstavu svých obrazů v New Yorku. Náhle však umírá její otec a nešťastná Laura zjišťuje skutečnou finanční situaci rodiny. Je velmi zaskočena poznáním, jak moc se otec i obyvatelé rodného městečka Montero snažili udržet nic netušící dívku na studiích. A proto se rozhodne, že i ona udělá vše, aby lidem ze svého okolí pomohla. Z rozvalin staré španělské misie začne budovat luxusní rekreační středisko pro společenskou smetánku a v době krize tak zajistí lidem v Monteru práci. Musí se ale také potýkat s překážkami v podobě závisti, žárlivosti, nepochopení i osobní tragédie. Uplyne více než dvacet let, které plně věnovala misii, a stojí před dalším životním rozhodnutím -  jak získat zpět svou energii a důvěru k okolnímu světu i k sobě samé…
Pro dlouhé zimní večery a chvíle odpočinku nabízíme z nových knížek také např.: „Citová převaděčka“ (Petra Poncarová), „Okamžiky štěstí“ (Patrik Hartl), „Růže a lev“ (František Niedl), „Nikomu ani slovo“ (Harlan Coben), „Ocelový polibek“ (Jeffery Deaver), „Vyzvědačka“ (Paulo Coelho).
Vážení čtenáři, do nového roku 2017 Vám přejeme hodně zdraví, klidu, osobních i pracovních úspěchů.
 

Zrádná frankovka

01.12.2016 13:59

Na prosinec jsme z knižních novinek vybrali titul „Zrádná frankovka“ od Věry Fojtové (nar. 1947, Novosedly). Tato spisovatelka se v době studií věnovala knihovnictví, později pracovala jako redaktorka. V časopisech publikovala poezii a povídky od 60. let dvacátého století. Až v 90. letech jí začaly vycházet knihy. Autorka se zaměřuje především na detektivní romány. V knihovním fondu MěK Benátky nad Jizerou najdeme  od Věry Fojtové i společenský román pro ženy „Zástava náhradního srdce“ a historický román „Čas havranů“.

„Zrádná frankovka“ je již pátým příběhem ze série Vinařská krimi. Čtenáři se opět setkávají s kapitánem Otakarem Kubou, který odchází na odpočinek do ústraní ve vinařském kraji pod Pálavou, kde chce zapomenout na smutek z rozpadu vztahu. Jeho klid a utápění lítosti v místních sklepích mu naruší mladá žena, která má obavy o svou zmizelou kamarádku. Kapitán Kuba ji ze začátku nebere příliš vážně, ale velmi brzy se změní okolnosti ohledně pohřešované a Otakar Kuba je opět zapojen do vyšetřování.

Do fondu MěK Benátky nad Jizerou jsme zařadili také např. „S Jirkou do světa“ (Jiří Mára), „Aristokratka na koni“ (Evžen Boček), „Nebýt sám“ (Magda Váňová), „Dokonalé ticho“ (Rosamund Lupton), „Hra s ohněm“ (Tess Gerritsen), „Útok z moře“ (Douglas Reeman).

Vážení čtenáři, přejeme Vám hodně klidu v období adventu a příjemné prožití vánočních svátků.

Pokrevní svazky

31.10.2016 16:13

Podzimní čas přímo vybízí k tomu, abychom si dopřáli chvíle - či chvilky - ve společnosti knih. Proto Vám také i v listopadu rádi nabídneme  novinky z knihovního fondu MěK Benátky nad Jizerou.

Z nově zapsaných knih uvádíme titul „Pokrevní svazky“. Autorem je Sidney Sheldon (1917 – 2007), který se stal jedním z nejprodávanějších spisovatelů světa všech dob. Podle jeho předloh vznikly více než dvě desítky celovečerních filmů.  Za svá díla získal řadu ocenění, a to včetně Oscara za nejlepší scénář. Žil a tvořil na jihu Kalifornie. Jeho dcera Mary Sheldon je také spisovatelkou.

Román „Pokrevní svazky“ vypráví příběh čtyřiadvacetileté Elizabeth, dcery prezidenta velké farmaceutické firmy Roffe and Sons, kde platí zákon, že akcionářem může být pouze příslušník rodiny. Když nečekaně otec zemře, nejvyšší pozici v podniku přebírá, k velkému údivu všech příbuzných, právě Elizabeth. Několik členů správní rady začne novou šéfku přesvědčovat, aby dala svolení k prodeji akcií. Ta však opět všechny překvapí svým neoblomným rozhodnutím, že se i nadále budou dodržovat všechna stanovená pravidla. Touha po nedostupném pohádkovém bohatství začne některým z příbuzných odkrývat jejich pravou tvář a Elizabeth tuší, že jí i firmě hrozí nebezpečí.

Dále můžeme z nových knih nabídnout např. „Jáchymovští démoni“ (Vlastimil Vondruška), „Loď v Bretani“ (Marta Davouze), „Vztahová níže“ (Eva Urbaníková), „Náš život pod pěti kruhy“ (Dana a Emil Zátopkovi), „Anglický špion“ (Daniel Silva), „Sova“ (Samuel Bjork)…

Mnoho příjemných čtenářských zážitků!

Příslib naděje

10.10.2016 14:33

V říjnových dnech bychom v rubrice Knižní novinky chtěli nabídnout titul „Příslib naděje“ od Tamary McKinley.

Tato spisovatelka se narodila v Austrálii v r. 1948 a od šesti let ji vychovávala babička. Později odjela studovat do Anglie, kde již zůstala. Vzpomínky na dětství ve společnosti babičky a dvou skvělých tet v oblíbené Austrálii jsou velkou inspirací pro její literární tvorbu. V současné době žije Tamara McKinley na jižním pobřeží Anglie, ale do Austrálie se velmi často vrací. Její knihy si získaly mnoho čtenářů např. v Německu a ve Švédsku.

„Příslib naděje“ je román o mladé architektce, která se během krátké doby ocitá ve spleti mnoha událostí – přichází o práci a její snoubenec ji šokuje rozhodnutím, že jejich manželství zůstane bezdětné. Nešťastné Fleur přichází vhod zpráva o nečekaném dědictví po tetě, kterou nikdy nepoznala. Opouští město a v novém domově uprostřed divoké australské přírody rozplétá minulost své rodiny, aby našla naději pro svou budoucnost.

Dále jsme z novinek do fondu MěK Benátky nad Jizerou zařadili např.: „Krev není voda“ (Dominik Dán), „Linda“ (Zuzana Francková), „Prsten princezny Judity“ (Hana Whitton), „Ctitel“ (Charlotte Link),

„Bazar zlých snů“ (Stephen King), „Tajuplná žena“ (Nora Roberts).

Příjemný podzim ve společnosti knih!

Karel IV. – záhady a mystéria

01.9.2016 10:41

v letošním roce si připomínáme 700. výročí narození Karla IV., českého krále a císaře Svaté říše římské. V Praze a na mnoha dalších místech naší vlasti se tak po celý rok 2016 koná řada akcí připomínajících tuto velkou osobnost českých i evropských dějin. U příležitosti tohoto výročí vychází také mnoho knižních publikací, které čtenářům přibližují život, dílo a dobu Karla IV. V knihovním fondu MěK Benátky nad Jizerou naleznete několik nových titulů. Doporučit můžeme např. „Karel IV. – záhady a mystéria“ od českého záhadologa, historika a spisovatele Vladimíra Lišky.

Karel IV. (1316-1378) je i v této knize charakterizován jako mocný vladař, taktik, diplomat a středověký vzdělanec. Často si klademe otázku, co stálo za jeho rozhodnutími a ideami. Mimořádné schopnosti, vzdělání, genialita, vhodné načasování či cosi magického? Autor popisuje dětství Karla IV., jeho výchovu ve Francii, vztahy s Janem Lucemburským, korunovaci, sňatky, hlubokou zbožnost, charisma…

A z novinek z dalších literárních žánrů v našem knihovním fondu můžeme nabídnout: „O krok pozadu“ (Henning Mankell), „Vlastní krev“ (Patricia Cornwellová), „Porodní bába z harému“ (Roberta Rich), „Farma v údolí“ (Tilly Bagshawe).

Štěstí je zadarmo

05.8.2016 10:32

Pro druhý prázdninový měsíc jsme  vybrali z knižních novinek titul „Štěstí je zadarmo“. Autorkou je Michaela Klevisová, kterou jsme v této rubrice představili již v loňském roce v souvislosti s vydáním její detektivky „Ostrov šedých mnichů“. Michaela Klevisová se do povědomí čtenářů zapsala právě díky svým úspěšným detektivním románům se sympatickým inspektorem  Josefem Bergmanem. A tomu, kdo není „naladěn“ na krimi, mohou přijít vhod povídkové knížky „Čekání na kocoura“ a „Kocour z Montmartru“. Tyto úsměvné i dojemné příběhy ocení také milovníci koček.

Spisovatelka, novinářka, překladatelka a scenáristka Michaela Klevisová (nar. 1976 v Praze) vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Jejím největším koníčkem je cestování. Tato autorčina záliba se zrcadlí i v některých povídkách její zatím poslední knížky „Štěstí je zadarmo“. Hlavní hrdinové mají společný cíl – být alespoň trochu šťastnější. A na tom štěstí se vždy podílí kočičí či psí přítel…

Dále bychom Vám chtěli nabídnout z nových titulů od dalších autorů např. „Karel IV.“ (František Kavka), „Hrozba patriotů“ (Steve Berry), „Nečekej slitování“ (Linda Howard), „Vyděrač“ (Felix Francis).

Hodně pohody ve druhé části prázdnin!

Hra na lež

01.7.2016 08:22

Na červenec jsme pro vás z nových knih našeho knihovního fondu vybrali titul „Hra na lež“. Tuto knížku napsala anglická spisovatelka Tess Stimson, která patří mezi velmi uznávané autory současnosti. Tess Stimson pracovala jako novinářka a také reportérka několika televizních společností na Blízkém východě. Nyní žije v USA a je profesorkou kreativního psaní. Přispívá do magazínů Daily Mail, Glamour Magazine, The Times…

MěK Benátky nad Jizerou nabízí k výpůjčce i další knížky od této autorky, např. „Manželka, která utekla“, „Kdo miluje nejvíc“, „Otevřené manželství“.

V románu „Hra na lež“ se seznámíme s Harriet Lockwoodovou, energickou podnikatelkou, manželkou a spokojenou matkou čtyř dětí. Harriet své potomky zbožňuje, jen ji ve skrytu duše mrzí, že si nikdy úplně nenašla cestu ke své nejstarší dceři, že si spolu od začátku nerozuměly. Po patnácti letech zažije šok, když nečekaně odhalí příčinu tohoto vztahového nesouladu.  Roztočí se kolo událostí, které už nejde zastavit, a nic už není jako dřív…

Z nových knih můžeme nabídnout také „S cejchem vraha“ (Jan Bauer), „Člověk Jágr“ (Petr Čermák), „Dívka, která si říkala Tuesday“ (Steve Williams), „Cesta časem“ (Nora Roberts), „Bez slitování“ (Tim Weawer) atd.

 

Zloději zelených koní

10.6.2016 09:02

Na červen jsme z nových titulů z knihovního fondu MěK Benátky nad Jizerou vybrali knížku „Zloději zelených koní“. Autorem tohoto románu je Jiří Hájíček (nar. 1967 v Českých Budějovicích), který patří k realistickému proudu v současné české literatuře. Náměty pro své prózy čerpá z prostředí jihočeského venkova a malého města. Za své romány „Selský baroko“ a „Rybí krev“ získal ocenění Magnesia Litera.

Děj knížky „Zloději zelených koní“ se odehrává v období od konce 80. let do přelomu století. Je to příběh mladého muže, kterého zcela ovládla zlatokopecká vášeň při nelegálním hledání vltavínů na jihu Čech. Jedná se o nebezpečné dobrodružství, které hlavnímu hrdinovi postupně ničí soukromý život a zbavuje ho ostražitosti a pudu sebezáchovy.

Téma „honby“ za vltavíny je aktuální i v současnosti a Hájíčkův román se stal také předlohou celovečerního filmu režiséra Dana Wlodarczyka, který by měl být uveden do kin v letošním roce.

Nově jsme do knihovního fondu zařadili i např. „Doubravka Přemyslovna“ (Oldřiška Ciprová), „Róziny dcery“ (Zdenka Beckerová), „Matkou ze dne na den“ (Rowan Coleman), „Kam se poděla Elizabeth“ (Emma Healey), „Podezřelý č. 1“ (James Patterson).

Krásné léto!

Myšky v kuchyni

12.5.2016 11:07

Na měsíc květen jsme z novinek našeho knihovního fondu zařadili titul „Myšky v kuchyni“.

Autorkou je Saira Shah (nar. 1964 v Londýně), která pracovala několik let jako reportérka v Afghánistánu. Podílela se  také  např.  na  tvorbě  oceněného  filmového  dokumentu „Smrt v Gaze“.  V současné době žije Saira Shah se svým partnerem a jejich dcerou Ailsou mezi Londýnem a francouzským venkovem. Dcera má mozkovou obrnu a byla inspirací pro napsání románu „Myšky v kuchyni“.

Knížka vypráví příběh mladé Angličanky Anny, která si přesně naplánovala svůj život s rodinou. Je těhotná, těší se na narození prvního dítěte a na stěhování do Provence, kde si chce otevřít restauraci a zařídit kuchařskou školu. Budoucnost si vysnila do všech detailů, ale po porodu přichází obrovský šok – holčička se narodila s velkým zdravotním postižením a diagnóza je nezvratná. Manžel nejprve odmítá malou Freyu přijmout a Anna si také není úplně jistá, jak se zachovat. V té době přichází i další zklamání, zpráva z realitní kanceláře, že usedlosti v Provence jsou pro mladou rodinu finančně nedostupné. Přesto však ve Francii kupují polorozpadlý statek v kraji Languedoc a touží splnit si své sny. Začíná tak velmi náročná a často vyčerpávající kapitola jejich společného života v kulisách krásné a divoké přírody Languedocu.

Dále můžeme z nových knih nabídnout také: „Nakresli mi vítr“ (Eva Urbaníková), „Muž ve střídavé péči“ (Alena Müllerová), „Případ forchheimského rádce“ (Stanislav Češka), „Království“ (Clive Cussler), „Pařížanka“ (Sophie Bardot), „Zlatý lev“ (Wilbur Smith) atd.

Hodně jarní pohody!

Mystická místa Čech a Moravy

04.4.2016 14:09

V dubnu jsme do této rubriky ve Zpravodaji Benátecka vybrali titul „Mystická místa Čech a Moravy“ od české spisovatelky a astroložky Olgy Krumlovské.

     Tato autorka se narodila v r. 1963 v Chomutově a vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Navštěvovala také přednášky dramaturgie a scenáristiky na FAMU a psychologie na FF UK. Po skončení studií pracovala v mnoha médiích. Od dětství se zabývá jógou a od r. 1996 se věnuje astrologii.

     Kniha „Mystická místa Čech a Moravy“ je rozdělena na 2 části. Nejprve se seznámíme s poznatky ohledně zón lidského zdraví, s mocí talismanů, s prací s kyvadlem, se symbolikou zvířecích motivů, s postupy, jak nejlépe načerpat energii… Ve druhé části PhDr. Krumlovská uvádí 40 konkrétních míst, která jsou nabitá pozitivní, ale v některých případech i negativní energií. Možná bude tato knížka pro čtenáře dobrou inspirací při hledání výletních cílů s možností vyzkoušet v dané lokalitě působení energií, které mohou člověku prospět.

     A do knihovního fondu MěK Benátky nad Jizerou jsme zařadili také např. „Zlato(v)lásky“ (Blanka Hošková), „Slunce na útěku“ (František Niedl), „Grónsko“ (Alena Klempířová), „Dovolenkáři“ (Emma Straub), „Cizinec“ (Harlan Coben).

     Přejeme Vám příjemné jarní dny.

Povídej, co vidíš

03.3.2016 09:38

V březnu  bychom rádi doporučili knihu „Povídej, co vidíš“. Autorkou je kanadská spisovatelka a herečka Joy Fieldingová (nar. 1945 v Torontu), která je jednou z nejoblíbenějších spisovatelek současnosti. Na svém kontě má přes dvacet románů a zaměřuje se hlavně na psychothrillery s ženskými hrdinkami ve velké životní krizi. Z její tvorby můžeme připomenout namátkou „Dej mamce pusu“, „Zachráníš mě ráno“, „Jane utíká“, „Ještě mě nezabíjej“.

Hlavní postava thrilleru „Povídej, co vidíš“ – Bailey Carpenterová – pracuje jako detektiv pro jednu velkou advokátní kancelář. Se svým životem je celkem spokojená, je mladá, pohledná, energická, má práci, která ji baví, a ve své profesi je úspěšná. Také finančně je velice dobře zaopatřena. Náhle však dojde k brutálnímu napadení a mladé ženě se zhroutí svět. Bailey dostává od zaměstnavatele volno na uzdravení, všichni z firmy i z příbuzenstva ji utěšují. Ale ona sama cítí, že je psychicky na dně a ztrácí chuť do života. Uzavírá se ve svém luxusním bytě, má děsivé sny, telefon často bezdůvodně vyzvání a zdá se jí, že ji z okna protějšího domu někdo sleduje…

Dále můžeme z nových titulů nabídnout: „Mrtvý posel“ (Vlastimil Vondruška), „Pro jméno a čest“ (Naďa Horáková), „Dobrý život“ (Martina Cole), „Křídla ve větru“ (Sue Monk Kidd), „Firewall“  (Henning Mankell) atd.

Přejeme příjemné čtení. Jak již řekl filosof, matematik a teolog Bernard Bolzano: „Knihy jsou podobné domovu, do kterého se vracíme i za největší bouřky.“

Jana Šulcová: Pořád mě baví svět!

25.1.2016 11:06

V únoru jsme do této rubriky vybrali titul „Jana Šulcová: Pořád mě baví svět!“. Autory jsou Michaela Remešová a Roman Schuster.

Jana Šulcová patří dlouhá léta k našim nejoblíbenějším herečkám. Získala si velké sympatie diváků, ocenění filmových kritiků i uznání a chválu našich předních režisérů. Lidé si při vyslovení jejího jména vybaví asi nejčastěji komedii století „S tebou mě baví svět“. Jana Šulcová si velmi považuje také role populární televizní hlasatelky ve filmu „Kotva u přívozu“, kde byl jejím hereckým partnerem Petr Haničinec. Připomeneme si i její další postavy v televizní a filmové tvorbě, např. v seriálu „My všichni školou povinní“ s Jiřím Bartoškou nebo ve filmu „Dobré světlo“ s Karlem Heřmánkem. V knížce se dočteme nejen o filmové, televizní a divadelní práci této herečky, ale také o jejím soukromém životě a o manželství s hercem Oldřichem Víznerem. Jana Šulcová přiznává, že si ve svém životě prošla peklem, když po dlouhém období šťastných let s rodinou nastaly vážné osobní a zdravotní problémy. Dokázala se však za podpory svých dcer odrazit ode dna a opět začít žít naplno…

Z dalších nových knih ve fondu MěK uvádíme:
„Dcery“ (Kateřina Dubská), „Smích je živá voda“ (Josef Fousek), „Pusinka“ (Sophie Hannah), „Hořící pokoj“ (Michael Connelly), „Šťastné a veselé“ (James Patterson)

Levandulová zahrada

01.1.2016 15:39

Z nových knih fondu MěK Benátky nad Jizerou jsme vybrali román „Levandulová zahrada“. Jedná se o rodinnou ságu slavného šlechtického rodu z francouzské Provence.

Autorkou je Lucinda Riley (nar. v Irsku). Svůj první román napsala ve 24 letech. Její knihy byly přeloženy do třiceti jazyků. Dnes žije tato spisovatelka s manželem a čtyřmi dětmi střídavě v Anglii a v jižní Francii. Tuto knihu můžeme doporučit jako příjemné čtení na dlouhé zimní večery.

Román z francouzské Provence začíná v roce 1998, kdy se poslední potomek slavného šlechtického rodu – třicetiletá Emilie de la Martiniéres - připravuje na převzetí dědictví po svých rodičích. Mladá žena netouží po majetku, vystudovala vysokou školu a léta pracuje na jedné velké veterinární klinice. K domu v Paříži a kolekci šperků po matce nemá žádný vztah, trápí ji ale osud zámečku a vinice v Provence. Chateau jí připomíná šťastné chvilky na venkově ve společnosti stárnoucího tatínka. A také jí není lhostejná budoucnost nádherné sbírky knih, o kterou otec celá léta s láskou a nadšením pečoval. Emilie se v tomto náročném životním období seznamuje s mladým Angličanem, který se jí snaží v nelehké situaci pomáhat. Vychází najevo, že babička nového přítele měla v minulosti k sídlu v Provence velmi blízký vztah…

Z dalších knižních novinek uvádíme např. „1848!“ (Otomar Dvořák), „Biomanžel“ (Michal Viewegh), „Láska“ (Irena Obermannová), „Hrobka krále Hunů“ (Clive Cussler), „Dívka ve vlaku“ (Paula Hawkins), „Nulté číslo“ (Umberto Eco).

Vánoce mám rád

30.11.2015 09:31

Z knižních novinek pro měsíc prosinec doporučujeme titul „Vánoce mám rád“. Jedná se o výbor z textů Františka Nepila, který obsahuje vánoční fejetony, pohádky a příběhy plné autorovy poetiky. Knížku doplnil kouzelnými ilustracemi Karel Franta.

František Nepil (1929-1995) byl český spisovatel, textař, scenárista, autor a osobitý vypravěč minifejetonů. Několik let pracoval v Československém rozhlase v redakci vysílání pro děti a mládež. Od roku 1972 byl spisovatelem na volné noze. K velmi oblíbeným pořadům Františka Nepila v Československém rozhlase patřily jeho fejetony – „Dobré a ještě lepší jitro“, které také autor svým charakteristickým způsobem interpretoval. Z knížek Františka Nepila připomeňme např. „Jak se dělá chalupa“, „Střevíce z lýčí“, „Makový mužíček“, „Já, Baryk“…

Titul „Vánoce mám rád“ jistě potěší mnohé čtenáře, kteří se již nemohou dočkat vánoční atmosféry.

Z dalších novinek ve fondu MěK Benátky uvádíme: „Ztracené“ (Eva Urbaníková), „Arabská dcera“ (Tanya Valko), „Anděl spásy“ (Barbara Cartland), „Sharpova pomsta“ (Bernard Cornwell), „Strach zemřít“ (Lisa Jackson) atd.

Kamilenky

28.10.2015 09:39

V dubnu jsme vám představili knížku s názvem „Láskobraní“ od Blanky Hoškové. Tento román si získal především u čtenářek velmi kladné ohlasy. V listopadu bychom Vám chtěli nabídnout další nový titul od této autorky – „Kamilenky“. Blanka Hošková pro tento román zvolila téma letních lásek.

Blíží se letní prázdniny a Brňačka Milena, která je učitelkou a čeká ji delší čas volna, zatím netuší, jak a kde prožije letošní dovolenou. Dcera studuje vysokou školu, odstěhovala se z domova a má již svůj vlastní program. A manžel, který je nemocný, v posledních měsících postupně rezignuje na život, nemá o nic zájem a přes veškeré snahy a podporu své ženy i dcery se potácí ve špatné náladě a negativních myšlenkách. Na Milenu je toho poslední dobou nějak moc, a tak přivítá návrh své známé, že by mohly s kamarádkou vyrazit na poznávací dovolenou. Manžel souhlasí, přes své problémy si uvědomuje, že si Milena už opravdu potřebuje odpočinout a cestování měla vždy v oblibě. Kamarádky se tedy vydají na poznávací zájezd a ještě netuší, že je na cestě bude doprovázet velmi sympatický a pohledný průvodce…

Z dalších nových titulů ve fondu MěK Benátky nad Jizerou uvádíme např.: „Malý pražský erotikon“ (Patrik Hartl), „Jaká je Amerika?“ (Jiří Mára), „Bludná sdělení“ (Sophie Hannah), „Odkaz run“ (Michael Peinkofer), „Víc než touha“ (Nora Robertsová).

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
všechny akce
Dlouhodobá předpověď počasí
Panorama foto
Psi utulek
Mapový portál
Ztráty a nálezy
Benátecký čtyřlístek
Benátecký čtyřlístek


Spolupracujeme
s partnerským
a informačním střediskem

Zlatý pruh Polabí


Jsme členy
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS)